AVAILABLE IN iCLASS®/MIFARE® CLASSIC COMBINATION AND iCLASS/MIFARE DESFIRE® EV1 COMBINATION
- �� Ideal Migration Solution - Mutual use of 13.56 MHz read/write iCLASS, MIFARE® Classic and MIFARE DESFire EV1 contactless smart card technologies
- �� Wide Variety of Applications - Physical access control, biometrics, secure computer/network authentication, time and attendance, vending and more
- �� ISO Standard Thickness - Use with all direct imaging and thermal transfer printers
- �� Security - Upgradable to next generation iCLASS® SE™ platform: iCLASS SE, SIO-Enabled for MIFARE and MIFARE DESFire EV1
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HID Global Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 256 Byte |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Smart Card/Tag Thickness | 33.1 mil |
| Smart Card/Tag Width | 3.37" |
| Smart Card/Tag Length | 2.13" |
| Appearance | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Technology | Smart Card |
| Operating Frequency | 13.56 MHz |
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Weight | 0.24 oz |
| Media Type | Printable |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.