CORE CLOCK
2512 MHz (Reference card : 2497MHz)
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
NVIDIA G-SYNC
WINDFORCE COOLING SYSTEM
The WINDFORCE cooling system delivers exceptional thermal performance through a combination of cutting-edge technologies. It features server-grade thermal conductive gel, innovative Hawk fans with alternate spinning, composite copper heat pipes, a copper plate, 3D active fans, and screen cooling.
HAWK FAN
The Hawk Fan features a unique blade design inspired by the aerodynamics of an eagle's wing. This design reduces air resistance and noise levels, resulting in up to a 53.6% increase in air pressure and a 12.5% increase in air volume without compromising acoustics.
- Enjoy optimal gaming experience and ultra-rich content with NVIDIA GeForce RTX 5060
- Supports DirectX 12 API for efficient workload distribution across all available cores to get the best output
- PCI Express 5.0 host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency
- GDDR7 memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- HDMI interface allows you to connect to a variety of HD devices including gaming consoles, Blu-ray players, laptop PCs, digital cameras and many others for the ultimate true high-definition display
- Plug-in Card form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Comes in 1.6" height for convenient carrying and dependable usability
- Comes in 4.6" width for maximum productivity and easy carrying
- 8 GB VRAM to hold highly-textured images and perform the rendering at super-fast speed
- Active Cooler cooler type for dependable and long-term cooling to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | GIGABYTE Technology |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Clock | 2.51 GHz |
| CUDA Cores | 3840 |
| Bus Width | 128 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 550 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5060 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 |