Minimize your interventions
Replacement ink packs let you print up to 40,000 ISO pages1black without the need to intervene; 1,830-sheet total capacity2with three optional trays
Engineered for reliability
Recommended monthly page volume of 5,000 pages
Low power consumption
Powered by PrecisionCore Heat-Free technology, advanced printing technology engineered by Epson
Powerful business productivity
Print speed of 25 ISO ppm blackwith virtually no warmup time; fast first page out; 50-page Auto Document Feeder; auto 2-sided print, copy, scan and fax
Compatible with Epson®Solutions Suite
Simplifies printer installation, device configuration and workflow management; remote diagnosis and operation; and compatibility with third-party solutions
High performance at a great value
Save up to 50 percent on low-cost replacement ink packs vs. monochrome laser toner3
- Epson Open Platform- seamless integration with enterprise applications such as PaperCut®MF and other workflows; supports PCL4and PostScript®3™
- Enhance your workflow- intuitive 4.3" color touchscreen; fast scan speeds; robust Document Capture Pro software included
- Enabled for remote printer data collection- compatible with MPS software solutions from PrintFleet®, ECI FMAudit®and more
- Security features- PIN number certification for job release; user control access; printer and network settings via Web Config with printer's IP address; SSL/TLS security; IPsec
- Low power consumption
- Save up to 50 percent of your paper supply with automatic 2-sided printing/copying
- ENERGY STAR®qualified
- RoHS compliant
- End-of-life options available5
- Epson America, Inc. is a SmartWay®Transport Partner6
Designed for use exclusively with Epson ink packs*.
Better Products for a Better Future™
- Compact design of Inkjet printer saves space on your desktop
- A heavy duty 70000 duty cycle printer that will fit your needs
- Enjoy fast printing in a single pass with Automatic Duplex Printing
- Add detail and quality to your documents with 1200 x 2400 maximum print resolution (dpi)
- Produce high quality documents with this monochrome printer
- Cut down the potential hazards of tripping and electrical fires by reducing the number of long cables. Print wirelessly even from your mobile devices.
- Epson Connect wireless print technology for maximum convenience and usability
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for easy, convenient printing with maximum efficiency
- Keep your business moving with fast printing, scanning and other advanced features
- The printer is equipped with 4.30" screen for quick swiping through the settings
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.30" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Supported Network Protocols | IPv4 |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Image Formats Supported | PNG |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Telephony | |
|---|---|
| Speed Dialing | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Recommended Monthly Print Vol | 5000 |
| Print Technology | Inkjet |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Mopria Print Service |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Copy Color | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan To | PC |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Handling | 1 x Rear Feed: 80 sheets |
| Language Emulation | PostScript 3 |
| Media Type | Double-sided Matte Paper |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Media Size | Envelope No. 10 |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Duty Cycle | 70000 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 25 |
| First Print Speed | 4.8 Second Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 2400 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Noise Levels | 7 dB |





















