Enjoy fast, effortless printing wherever business takes you with this WorkForce EC-C110 Wireless Mobile Color Printer. Easily transport the sleek, lightweight printer in bags and briefcases for worry-free printing on-the-go. Powerful, portable printing solution is fully rechargeable and handles even greater print volume when paired with the optional, external accessory battery (not included). Built-in wireless connectivity and Wi-Fi Direct connection let you quickly print presentations, invoices, contracts and more from the convenience of your smartphone, tablet or laptop. Print professional-quality documents and borderless 4" x 6" photos. Battery prints up to 100 pages in black and 50 pages in color. Print as fast as 6.7 ppm in black/white and 3.8 ppm in color with maximum resolutions up to 5760 x 1440 dpi. Bright, 1.4" color LCD and convenient control panel allow simple setup and operation. Use only authentic Epson cartridges or ink.
- Product protection you can count on - 2-year limited warranty
- Durable, instant-dry inks - for professional-quality prints
- Hands-free, voice-activated printing - to print a variety of projects and documents, including your to-do and shopping lists
- Fast Print Speeds - Up to 6.7 ISO ppm (black) and 3.8 ISO ppm (color)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Epson Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Number of Input/Multipurpose | 1 |
| Print Technology | Inkjet |
| Wireless Print Technology | Google Cloud Print |
| Print Color Capability | Color |
| Media Size | Envelope No. 10 - 4.80" x 9.50" |
| Standard Input Media Capacity | 20 Sheets |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 6.7 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 3.8 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 5760 x 1440 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |













