Elevate your applications with Elo's 6554L 65-inch touch screen monitor that bringsinteractivity to any setting. With support for up to 40 simultaneous touches, lightning-fastresponsiveness, and anti-friction glass, Elo's 6554L prioritizes the user experience. Andby combining the touch display with the Elo Backpack or a Brightsign player, you caneffortlessly convert this display into a versatile, life-sized 65-inch tablet.
Remote device management enabled with EloView.
With the addition of the integrated IoT control, you can easily manage your device settings with EloView, Crestron or your preferred MDM solution via provided APIs.
Touch Thru Glass Enabled with PCAP
With touch thru capability, Elo's TouchPro® PCAP interactive displays can be mounted behind a mirror, in a counter or in a fully encased kiosk for added durability or aesthetics.
Versatile mounting options for commercial interactive displays.
Our commercial-grade interactive displays can be mounted in landscape, portrait and tabletop orientations, providing optimal flexibility for mounting to a wall, in a kiosk or tabletop.
Designed for the demands of commercial environments.
Built for 24/7 use in high-traffic environments with UL-60950 and IK-07 compliance, Elo's 6554L delivers the reliability and durability businesses need even in the most demanding conditions. With the addition of extended product life cycles and global certifications, you can trust in the long-term performance and suitability of the 6554L for diverse international markets.
Get peace of mind with EloCare.?
EloCare delivers service and support from the people who know your Elo products best. And as part of the three-year standard warranty for large format digital signage displays, Elo offers complimentary advance unit replacement to cover you in the unfortunate event your device requires service.
Quality that is built to last.
We engineer each product with a goal that goes beyond meeting expectations; we aim to exceed them. By integrating our technology into your operations, you are partnering with us - and as your partner, we are committed to delivering reliable products so you can focus on growth and innovation, confident in the knowledge that we stand behind our products, ready to support you every step of the way.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
- LED backlight enhances display performance that delivers an outstanding color range and contrast ratios
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 100:1 |
| Viewable Screen Size | 64.50" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Depth | 10-bit |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 20 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 600 x 600 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| Energy Star | Yes |
| Impact Protection (IK) Rating | IK07 |























