The SK5TEL-0 surge suppressor offers reliable surge and line noise protection. The compact direct plug-in design allows for easy portability and features 5 outlets and 1080 joules of surge energy absorption. Set of RJ11 telephone line suppression jacks protect dialup and DSL modem lines, fax machines, cordless phones and more. Diagnostic LEDs alert you to potential wiring or protection faults before connected equipment is damaged. ,15,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada only).
- Diagnostic LEDs
- $15,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
- 5 outlets / direct plug-in
- 1080 joule rating
- Tel/DSL Surge Protection
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Dataline Protection | Phone/Fax/Modem/DSL |
| Receptacles | 5 |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1875 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









