Interactive Flat-Panel Touch-screen Display with built-in PC assists group collaboration and audience participation - a crucial tool as organizations implement work-from-home strategies for employee safety and operational continuity. This best-in-class, 65" 4K display includes both an embedded Android operating system and a full-featured, touch-enabled Windows 10 PC, providing a flexible presentation platform compatible with a wide array of apps and hardware, not just for Android and Windows, but also Chrome, iOS and Mac OS devices. Detachable, HD webcam captures entire meeting area for sharing anywhere. Built-in wireless networking, remote screen sharing and a wide range of pre-installed tools aid problem-solving and free expression of ideas. VESA-compatible display mounts easily to a wall-mount or mobile cart (not included) for shared workflow in any location. Touch-screen display comes with two stylus pens, four large Wi-Fi antennas, two small Wi-Fi antennas and remote control.
- Razor-sharp, touch-screen display ideal for interactive presentations
- Windows 10 PC with Android compatible with wide array of apps and hardware
- Detachable HD webcam captures your entire meeting area for sharing anywhere
- Remote screen sharing allows anyone to participate - whether in office or at home
- Promotes collaborative teamwork while work-from-home strategies are in place
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-6500U |
| Processor Speed | 4.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 500 Series |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1 , 300:1 |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 20 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 350 Nit |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.0 |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 20 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |

























