Tripp Lite's 25-ft. DVI Single Link TMDS cable delivers the high performance, high bandwidth needed for today's digital video displays. Gold plated contacts ensure excellent conductivity, while double shielding (foil and braid) provides maximum EMI/RFI protection. Both DVI connectors are molded and have integral strain relief for long life reliability.
- Resolutions up to 1920 x 1200
- High Speed Digital Transmission to 4.95Gbps
- Compatible with Flat Panel Displays, Digital CRT Displays and Projectors
- Superior molded cables with foil/braid shielding for maximum EMI/RFI protection
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 12" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.57 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 25 ft |
| Cable Type | DVI |
| Connector Type on First End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

