A mini-tower UPS with line interactive topology, the CyberPower Smart App Sinewave PR1500LCD provides battery backup, power protection (using sine wave output), and surge protection for corporate servers, department servers, storage appliances, network devices, and telecom installations requiring Active PFC power source compatibility. The PR1500LCD uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. The PR1500LCD comes with a three-year warranty and a ,375,000 Connected Equipment Guarantee.
- Warranty: 3 year
- Remote management: Yes, with optional RMCARD205
- Management software: PowerPanel® Business Edition
- Outlet types: 8 � NEMA 5-15R
- Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, EPO
- Plug type & cord: NEMA 5-15P, 6 ft. cord
- Output: 120 VAC ± 5%
- Waveform: Sine Wave
- Capacity: 1500 VA / 1500 W
- Topology: Line Interactive
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 8 |
| Number of Critical Load Outle | 4 |
| Replaceable Battery | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| AVR | Yes |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Battery Capacity | 17000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Input Voltage Range | 78 V AC - 149 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.10 Minute |
| Transfer Time | 4 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 1030 J |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Replace Battery |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $375000 |

















