The CyberPower PDU41003, a 2U rackmount, monitored power distribution unit (PDU) provides 100-120Vac, 30A output via sixteen (16) NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA L5-30P input power plug. The switched outlet receptacles can be managed individually or collectively over the network, using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally from the Power Control Display.
- Warranty: 3 Year
- Size: 2U Rackmount
- Cord Length (ft): 12
- Outlets: 16 NEMA 5-20R
- Volts: 100-120Vac
- Frequency: 50Hz/60Hz
- Plug Type: NEMA L5-30P
- Phase: Single
- Amps: 30A (Derated to 24A)
- Automated notifications: E-mail, SMS, Text and SNMP Trap
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L5-30P |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Locking Receptacles | Cord Retention Tray |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Mount Type | Wall-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Rack Height | 2U |
| Appearance | |
|---|---|
| Design | Non-Modular |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 12 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





