A rack/tower convertible UPS with line interactive topology, the CyberPower Smart LCD OR2200LCDRTXL2U provides battery backup (using simulated sine wave output) and surge protection for department servers, workgroup servers, workstations, network devices, and telecom installations without active PFC power supplies. The OR2200LCDRTXL2U uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. This model accepts the RMCARD205 network management card for remote management and control via a standard web browser or network management system. The OR2200LCDRTXL2U comes with a three-year warranty and a ,300,000 Connected Equipment Guarantee.
- Warranty: 3 year
- Connected Equipment Guarantee: $300,000
- Management software: PowerPanel® Business
- Remote management: Yes, with optional RMCARD205
- Outlet types: 8 � NEMA 5-20R
- Communication: USB, Serial, SNMP, EPO
- Plug type & cord: NEMA 5-20P, 10 ft. cord
- Output: 120 VAC ± 5%
- Topology: Line Interactive
- Waveform: Simulated Sine Wave
- Capacity: 2100 VA / 1650 W
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Battery & Surge Out | 8 |
| Replaceable Battery | Yes |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Overload Protection | Yes |
| AVR | Yes |
| Dataline Protection | RG-6 |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Number of Batteries | 4 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 2190 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15 Minute |
| Transfer Time | 4 ms |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Overload |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Directly Connected Equipment | $300000 Lifetime |



















