The AC-5008 is a quality stereo headset built from the ground up, perfect for today's demanding classrooms. Utilizes a USB connector, compatible with any USB equipped device.
FEATURES
- USB connection for use with most any computer system
- In-line volume and mute control
- Unidirectional noise-canceling microphone
- Leatherette ear pads
- Ambidextrous boom for left/right side use
- Adjustable headband
- Classroom tested durable design
- Braided TuffCord
Compatible with any USB equipped device:
- PCs, Macs, and Chromebooks - Microsoft Surface, and USB equipped tablets and laptops
- Braided TuffCord™
- Adjustable headband
- Classroom tested durable design
- Leatherette ear pads
- Ambidextrous boom for left/right side use
- Unidirectional noise-canceling microphone
- In-line volume and mute control
- USB connection for use with most any computer system
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cyber Acoustics |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







