The AC-5002 is a quality stereo headset built from the ground up, perfect for today's demanding classrooms. Utilizes a single 3.5mm combo plug, compatible with Macs, Chromebooks, most newer PCs, tablets, and more.
FEATURES
- Unidirectional noise-canceling microphone
- In line volume control
- Leatherette ear pads
- Ambidextrous boom for left/right side use
- Adjustable headband
- Classroom tested durable design
- Braided TuffCord
Compatible with:
- PCs, Macs, and Chromebooks
- Tablets, smartphones, iPods, and MP3 players
- Most gaming systems
- Braided TuffCordTM
- Classroom tested durable design
- Adjustable headband
- Leatherette ear pads
- Ambidextrous boom for left/right side use
- In line volume control
- Unidirectional noise-canceling microphone
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cyber Acoustics |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



