Slick, comfortable, and awesome quality, the AC-104 analog mono headset is a great choice for anyone doing VoIP. The adjustable, over the head design fits comfortably on any head size, and the flexible, noise-cancelling boom mic's 180-degree rotation gets the job done, no matter your preference. The AC-104 utilizes a single 3.5mm plug, compatible with Android™, Apple®, Chromebook™, tablets, and most desktop comput- ers. With the included Y-adapter the AC-104 is backwards compatible with all other hardware. A true universal solution.
FEATURES:
- Unidirectional noise-canceling microphone
- Leatherette ear pad
- Ambidextrous boom arm (swings for left or right side use)
- Adjustable headband
- PC Y-adapter included
- Adjustable headband
- PC Y-adapter included
- Leatherette ear pad
- Ambidextrous boom arm
- Unidirectional noise-canceling microphone
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cyber Acoustics |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Microphone Sensitivity | -42 dB |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Semi-open |
| Appearance | |
|---|---|
| Material | Leather |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7 ft |
| Connector Plating | Gold Plated |



