Communicate clearly and confidently with our latest Creative HS-720 V2 USB headset! Refreshed with a new, understated look and optimized for online meetings, the Creative HS-720 V2 is a simple plug-and-play headset that works with any PC or Mac, and is lightweight so you can use it comfortably for long hours without fuss!
The Creative HS-720 V2 is equipped with all the must-have features for work calls-a noise-cancelling condenser mic to block off unwanted noise, mic-monitoring (sidetone) feature that keeps you in check of how loud you sound to others, and a convenient inline remote that comes with easy access to mic mute button and calls pick-up.
Requiring zero extra software nor installation, this is the ideal USB computer headset for any working professionals who wants an easy and fuss-free headset experience.
- USB CONNECTIVITY
- NOISE CANCELLING
- MIC MONITORING
- EASY INLINE CONTROL
- 30 MM NEODYMIUM
- 135g 4.76 oz
COMMUNICATION | BE HEARD CLEARLY WITH NOISE-CANCELLING MIC
Let's face it. We all know that it's hard to concentrate during an online work call when it is constantly disrupted by noise in the background. And when it comes to presenting, being able to be heard clearly will keep your audience's focus on your online business pitch, and boost your work reputation as an effective communicator.
The Creative HS-720 V2 comes with a noise-cancelling condenser microphone for this purpose. This passive noise-cancelling boom mic works to pick up your voice over the surrounding noises, and ensures that you are heard clearly by your bosses and co-workers. Besides, the flexible boom microphone allows you to easily adjust it to any angle for the right fit.
CONTROL | DIRECT MIC MUTE CONTROL
We've all had that time where we're multitasking through our online meeting, and when someone unexpectedly asks for your opinion, there's the dreaded deafening silence as you frantically try to return to the web conference app to unmute yourself? Not an issue anymore. With a direct mute and unmute button located on the inline control of the headset cord, the Creative HS-720 V2 allows you to mute or unmute yourself easily with a press of the button. No unnecessary awkward silence needed.
If this sounds familiar to you-Hey, your mic is off; we can't hear what you're saying-you'll know the disruption that it often causes towards the discussion flow, especially for important online calls. Avoid being in that situation with the Creative HS-720 V2. While you're muted, the microphone button on the remote will light up in red so that you can keep track of your status. The inline control also features a direct call pick-up button, as well as the volume and playback buttons-all the necessary controls are conveniently available at your fingertips.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The HS-720 V2 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type A host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- In-line Remote feature for improved reliability, ensuring consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Creative Technology |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Creative Technology, Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.56 ft |

























