HS-230 | Headset with USB and 3.5 mm AUX Connectivity.
Connect with ease using the lightweight HS230 headset, featuring a noise-cancelling mic and inline remote for quick control over mute and volume.
- 3.5 mm AUX
- USB Adapter
- Noise Cancelling Mic
- Inline Control
- 40 MM Driver
- Lightweight
COMMUNICATION | BE HEARD CLEARLY
The Creative HS-230 comes with a noise-cancelling condenser microphone to pick up your voice over the surrounding noise.
PLUG-AND-PLAY HEADSET FOR WORK
Without the need to install any extra software, the HS-230 works immediately once it's plugged in! This simple plug-and-play headset is suitable for use with any PC* or Mac computer with an 3.5 mm AUX port. It also comes with USB-A adapter.
INLINE CONTROL
Mute or unmute yourself easily with a push of the button
270° SWIVEL
The microphone works on either side allowing you to easily adjust for the right fit.
STAY COMFORTABLE
Designed to be lightweight (108g / 3.81 oz), the HS-230 will rest comfortably on your ears
POWERFUL SOUND FOR ALL USE
Equipped with 40 mm Neodymium drivers on each side of the earcups to deliver enhanced digital audio straight to your ears.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Features boom/on-cable microphone design for flexible and clear voice capture
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The HS-230 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 100 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Volume earpiece control for precise navigation and smooth performance during everyday use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Creative Technology |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom/On-cable |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Unmute |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Driver Size | 1.57" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Creative Technology, Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |























