The Chief flat panel monitor arm wall display mount allows for perfect flat panel display placement and extends up to 10" for viewing from any angle while remaining low-profile in home position. The screen can be adjusted effortlessly with just the touch of a finger tip thanks to Chief's Centris technology. With built in cable management channels, your cables will be hidden allowing for a clean, professional look.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 35 lb
- Supports 32" displays
- Cable Management feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 35 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Small THINSTALL Single Swing Arm Wall Mount - 10" Extension |
Chief Thinstall Small 10 Inch Extension Monitor Arm Wall Mount - For 10-40 Inch Displays - Single Monitor Mount - Black - 10" to 32" Screen Support - 35 lb Load Capacity
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

