The ultimate desktop set for those who expect more. Ergonomics, control, and flexibility combined in a professionalgrade tool.
The CHERRY STREAM DESKTOP ULTIMATE combines an innovative mouse and a precision keyboard into one powerful multi-device solution for professional users. With four connection modes - two Bluetooth® 5.2 channels, 2.4 GHz wireless, and USB cable - seamless switching between devices is fast and intuitive. The STREAM MOUSE ULTIMATE stands out with its CHERRY ProScroll wheel, offering tactile, smooth, or fast scroll modes for superior control in demanding applications. The keyboard features CHERRY SX scissor technology, customizable white backlighting, and AI-assisted workflow integration via the Co-Pilot key. Both devices deliver encrypted, responsive performance and ergonomic comfort, wrapped in a sustainable design with premium materials and copper accents.
- Wired/Wireless keyboard/keypad connectivity technology for optimal performance with maximum feasibility
- Experience accurate and reliable performance with infrared tracking
- Built-in scrolling wheel for quick page navigation and handy control over browsers' tabs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cherry Americas |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Interface | USB Type C |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth/RF |
| Anti-ghosting | No |
| Pointing Device Connectivity | Wired/Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Tech | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Features | Numeric Keypad |
| Hot Keys | Previous Track |
| Keyswitch Technology | SX |
| Total Number of Buttons | 7 |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | Infrared |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Weight (Appro | 2.29 lb |
| Pointing Device Weight (Appro | 4.27 oz |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Pointing Device Height | 1.85" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.79" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.72" |
| Pointing Device Depth | 4.96" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.18" |
| Pointing Device Width | 3.31" |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB |













