- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- The duo interface allows you to connect your Desktop Computer via cable or you can go wireless with the Bluetooth/RF technology
- The sx key switch technology offers comfortable and silent typing with durability, cost-effectiveness, and better lifespan guaranteed
- Detachable Cable keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Keyboard with desktop computer device support for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Cherry Americas |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Features | Detachable Cable |
| Keyswitch Technology | SX |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.06" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.63" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.05" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Height | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.