The Brother model TD-4550DNWB is part of the next era of four-inch desktop thermal printers from Brother. These precision-built barcode label printers, deliver the right level of performance, quality, and integration at an exceptional value. From inventory and shipping to barcode and shelf labeling - now you can easily and affordably produce the labels you need, with the reliability and support that only Brother delivers.
Key Features
- Performance. Up to 6ips fast print speed matched with compatibility and connectivity options
- Quality. 300 dpi prints clean, crisp text and accurate scanning barcodes
- Effortless Integration. Easily integrate into existing and future workflows in warehouse or manufacturing
- Affordable. Powerful desktop printing doesn't always come at a price
- Connected. USB 2.0, Ethernet LAN, Wi-Fi®, and Bluetooth®
- Options. Labeler peeler and automatic cutter options available
- Reliable. Backed with an industry leading 2 year Premium Limited Warranty
- Direct Thermal Printer is a reliable label/receipt printing solution with maximum efficiency
- 300 x 300 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Enjoy the optimal performance in today's on-demand labeling applications
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer via Ethernet connectivity
- 4.65" maximum label width to easily accommodate your needs with added productivity
- 118.11" maximum label length for dependable, desired results
- Supports label media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal Printer with desktop application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 256 MB standard memory to make you productive with the direct thermal printer smooth performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 152.40 in/s |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Tag |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 x 300 |
| Maximum Print Width | 4.27" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Maximum Label Length | 118.11" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Adapter Included | Yes |
| Cables Included | AC |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

