The PT-E920BT delivers high performance for big jobs right on-site. Choose from a library of industrial label formats on your phone with the Pro Label Tool app1, including Excel or database files2 for fast, accurate results. Send designs to print via Bluetooth® wireless connectivity to batch print easy peel-and-apply strips with half-cuts. With high-resolution print quality, it produces crisp, detailed output-ideal for small fonts, logos, and more data on wider ~1-1/2-inch labels. USB-C® supports PC printing from P-touch Editor3 and charging the long-lasting Li-ion battery. Portable and battery-powered, the PT-E920BT is built for high-volume batch labeling in the field.
- Wide Range, Durable Output: Label large industrial projects with durable laminated labels from ~1/4in to ~1-1/2in
- Design and Print Wirelessly from your Phone: Design labels from your mobile device on the Pro Label Tool app1 and print labels wirelessly with convenient Bluetooth connectivity
- Built for Industrial Pros: Create labels faster with industrial label templates for cable wrap, cable flag, patch panel, punch block and faceplate labels plus add QR codes & other barcodes
- Efficient and Accurate: Use your databases2 and templates to print quickly from existing work
- Batch Printing Made Easy: Print a strip of half-cut labels with the dual auto-cutter to make peel-and-apply easy
- Connect to Charge or Design from a PC: Charge the long-lasting Li-ion battery or connect to design in P-touch Editor4 and print from your PC with standard USB-C
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brother Industries |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 1750 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Power Source | DC |
| Maximum Power Consumption | 240 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Fonts Included | System font |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Recommended Use | Label Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Barcode Symbology Supported | GS1-128 (UCC/EAN-128) |
| Language Emulation | Raster |
| Media Type | Adhesive Tape |
| Media Size | 0.14" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 360 |
| Maximum Print Width | 1.26" |
| Maximum Label Width | 1.42" |
| Maximum Print Length | 39.37" |
| Maximum Label Length | 39.37" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |







