The Access is a fanless, plug-and-play mini PC stick with multi-use applications, designed for modern businesses and users seeking uncompromised performance and efficiency in a compact casing. With 8GB of RAM and 128GB eMMC storage, the latest iteration of the Access comes with the Intel Alder Lake N Series processor, offering WiFi 6 capabilities, Bluetooth 5.2, and packing a punch with its advanced connectivity options including a USB Type-C port, a USB Type-A port, a HDMI output supporting 4k@ 60Hz, an RJ45 port for 1Gbps LAN, a micro SD card slot, and a 3.5mm audio jack for microphone and audio output. Additionally, it comes with a Windows 11 Pro operating system. Embark on the future of compact computing with the Access powered by Alder Lake, setting new standards for cutting-edge performance.
- Enjoy silent and efficient operation thanks to state-of-the-art passive cooling technology that extends the device's lifespan.
- Harness your system's full potential with 4GB RAM and 64GB eMMC memory, enabling effortless multitasking and providing abudant storage for swift data access.
- Features a Windows 11 Pro operating system.
- Connect all peripherals with a wide array of ports including 1x USB-3.0, 1x USB-C 3.0, HD output, micro SD card slot, audio jack and bluetooth 5.2.
- Experience 24/7 operation and connectivy with an adjustable WI-FI antenna (WI-FI 6 compatible) and Ethernet port, ensuring direct and reliable internet access.
- Built with a USB Type-C port for dual-display support in 4K@60Hz with any compatible HD-ready display, TV, monitor, or projector, providing an optimal solution for digital signage and multitasking across multiple screens.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Azulle |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | N-series |
| Processor Model | N100 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Stick |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Azulle |











