The Avocor K Series merges QLED technology's superior visual clarity with seamless connectivity features to deliver a corporate range of displays that are ideal for modern workspaces. Designed for versatility across corporate, educational, and public settings, the K Series ranges from 55 to 98 inches, ensuring a perfect match for any space. With advanced integration capabilities like wireless screen sharing through Montage and digital signage via Rise Vision, the K Series stands as the ultimate choice for organizations aiming to elevate their visual communication and collaboration. The Avocor K Series encapsulates the future of professional displays, offering unmatched quality, connectivity, and ease of use in one comprehensive solution.
- K Series ensures a perfect fit for a wide variety of use cases, from small huddlestyle meetings to expansive auditoriums, lecture rooms and Town Hall spaces.
- With 4K resolution featuring QLED and HDR, the K Series features stunning visual clarity, ensuring content is vibrant, vivid and engaging.
- 450 nits of high brightness and 90% DCI-P3 for brilliant color accuracy, K Series displays are even visible in well-lit areas, with all types of content.
- With multiple HDMI ports, USB-A, LAN, and WiFi/Bluetooth support, the K Series is ready for any input source and network configuration, making installation and integration straightforward.
- Featuring Montage for seamless wireless sharing and Rise Vision for dynamic digital signage, transforms idle displays into hubs of interactive team collaboration.
- Digital Signage Display offers a reliable, convenient video signage solution
- Cortex A73 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- Direct QLED backlight technology provides a clear and smooth display
| Brand | |
|---|---|
| Brand | avocor limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A73 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Mali G52 MC1 |
| Number of Screens | 1 |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Viewable Screen Size | 85" |
| Backlight Technology | Direct QLED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 7 ms |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 |
| Color Depth | 10-bit |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 500 x 200 |
| Mount Type | Stand Mount |
| Orientation | Landscape |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Manufacturer | avocor limited |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |

