COMPACT & COMBAT READY
Get ready for combat with the ROG Falchion Ace keyboard. This compact 65% form-factor gaming keyboard boasts an interactive touch panel and innovative two-way cover case, and features pre-lubed ROG NX mechanical switches, ROG stabilizers and durable ROG PBT doubleshot keycaps for smooth and precise keystrokes. Two USB-C® ports on either side of the keyboard allow for a neat and flexible setup, while three keyboard tilt angles ensure comfortable gaming.
Compact 65% Form Factor
The ROG team aimed to provide a compact keyboard without compromise, masterfully incorporating arrow and navigation keys into a 65% keyboard layout. And at just 306 mm in length, the ROG Falchion Ace is almost the same size as a 60% keyboard. It gives you all the functions of a normal keyboard without taking up much desktop space.
ROG NX MECHANICAL SWITCH
- ROG-exclusive gaming switch -
- Tuned for great keystroke feel and consistency with fast actuation.
RED | LINEAR & SWIFT
ROG NX Red Mechanical Switches provide a 1.8mm actuation point for fast input. Initial actuation force of 40gf helps prevent accidental keystrokes, and it extends to 55gf for perfect rebound feedback. As a result, keystrokes are instantaneous and have a smooth and linear feel.
- 1.8mm Actuation Point
- 40gf Initial Force
- 55gf Total Force
ROG NX Brown Mechanical Switches have a 2mm actuation point, as preferred by traditional brown switch users. The tactile force of 58gf combined with a click ratio of 33% gives every keystroke an obvious, more pronounced tactile response.
- 2.0mm Actuation Point
- 58gf Tactile Force
- 33% Click Ratio
ROG NX Blue Mechanical Switches feature a 2.3mm actuation point, standard 16% click ratio, and an enthusiast-preferred 65gf tactile force - all to provide firm and superb feedback with each keystroke.
- 2.3mm Actuation Point
- 65gf Tactile Force
- 16% Click Ratio
Better Typing Experience | ROG PBT Doubleshot Keycaps
ROG PBT doubleshot keycaps provide a unique and premium feel, as well as offer long-lasting durability. Key design has been optimized with mid-height keycaps and a shorter stem to reduce key wobble for a more comfortable user experience.
- Provides superior feedback with high stability to provide a productive gaming experience
- Plug and play the USB 2.0 Type C interface for a quick and smooth configuration
- Mechanical key switch technology for maximum efficiency with hassle-free convenience
- Ergonomic Design keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Plug and Play your gaming keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | RGB LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Ergonomic Design |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 Type C |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.48" |
| Keyboard/Keypad Width | 12.04" |
| Keyboard/Keypad Depth | 3.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS Computer International |





















