ASUS StudioBook Pro 17 is one of the world's slimmest laptops to feature NVIDIA Quadro RTX3000 graphics, making it a mighty powerhouse that brings ideas to life. It boasts a slim-bezel 16:10 aspect ratio NanoEdge display that effectively allows for a larger display to fit into its compact chassis for immersive visuals. Its combination of cutting-edge graphics and portability makes it perfect for creative professionals. The 17-inch NanoEdge display on ProArt StudioBook Pro 17 is truly awe-inspiring. This Pantone validated WUXGA (1920x1200) panel features a wide color gamut 97% DCI-P3 and exceptional color accuracy (Delta E
StudioBook Pro 17 is built to handle anything you can throw at it without a fuss. with high-performance Intel Core i7 processor and Quadro RTX Graphics.
Pro-grade Quadro Graphics
Seamlessly edit your creations and render multilayered files with NVIDIA Quadro RTX 3000 graphics, optimized for stability and performance with professional software.
Super sharp, detailed visuals
The WUXGA display is truly awe-inspiring - featuring a wide color gamut and exceptional color accuracy to ensure pin-sharp details and more screen space with 16:10 ratio display.
Thin, Compact, Powerful
This precision-crafted laptop features an innovative NanoEdge display, with a high screen-to-body ratio which provides 17" display in 15" body.
Cool and Quiet
Featuring a cooling fin design that improves internal airflow, the entire cooling system has been subjected to stringent testing to ensure extreme durability and silence.
Easy sharing with 180 degree hinge
180° lay-flat hinge allows StudioBook to be fully opened and laid flat on a table, making it easy to share ideas and designs with clients and colleagues.
Gigabit-class Connectivity
A comprehensive set of high-performance I/O ports - including the latest Thunderbolt 3 - provides ultimate, hassle-free connectivity for versatile flexibility.
Innovative and thoughtful
ProArt Studiobook has hot keys that locks the system immediately for security and privacy, and hot keys that shut off the microphone and camera during a video call.
Optimized for your creative flow
For creatives, software is key. That's why ASUS tests and invests in comprehensive ISV (Independent Software Vendor) certification processes to ensure StudioBook works as expected with professional applications from the world's leading software companies.
Military-grade Durability
MIL-STD 810G military standard for reliability and durability- Studiobook underwent a punishing test regime that includes extended tests for operation in harsh environments.
- USB3.0 to RJ45 cable included
- NumberPad, a revolutionary touchpad containing a switchable LED-illuminated numeric keypad for faster data entry.
- 18.4mm Sleek and lightweight 5.27 lbs for comfortable portability
- MIL-STD 810G military standard for reliability and durability
- Gig+ Wi-Fi 6 (802.11ax) latest Wi-Fi standard + Dual-band Bluetooth 5.0
- Extensive connectivity with HDMI, USB-C Thunderbolt 3, SD card reader, USB 3.1 Gen 2 (USB Transfer speed may vary. Learn more at ASUS website)
- Fast storage and memory featuring 1TB PCIe NVMe SSD with DDR4 16GB DRAM (upgradable up to 64GB)
- NVIDIA Quadro RTX 3000 with 6GB GDDR6 VRAM - RTX Studio Ready
- Intel Core i7-9750H hexa-core Processor 2.6GHz (up to 4.5GHz) with Windows 10 Professional
- 17.0'' WUXGA 16:10 ratio panel (1920*1200) NanoEdge matte display; 97% DCI-P3 wide color gamut; Pantone validated color accuracy; Delta E<2, 8-bits color depth
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-9750H |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 17" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Number of Batteries | 1 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 3 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |































