DUAL GEFORCE RTX™ 5060 Ti White Edition | Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 Ti White Edition combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards - including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
NVIDIA Blackwell Architecture
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
NVIDIA G-SYNC
Cooling | 2.5-slot Design
A carefully designed shroud, heatsink, and heatpipe layout enables the two Axial-tech fans to leverage chassis side-panel ventilation, delivering thermal performance that beyond the compact size.
- Cost-efficient NVIDIA GeForce provides effective Blu-ray playback acceleration and great gaming experience
- OpenGL 4.6 API support for dependable, multi-functional graphic output
- PCI Express 5.0 host interface for reliable data transfer and enhanced performance
- The GDDR7 memory technology efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- Features HDMI input to get connected with the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge gaming consoles
- Plug-in Card form factor for your convenience and simplicity of usage
- Comes in 2" height for convenient carrying and dependable usability
- Comes in 4.7" width for maximum productivity and easy carrying
- Built-in 16 GB memory for a crisp and detail display
- Loaded with a power-efficient fan to dissipate heat and as a result, you get enduring usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of GPUs | 1 |
| GPU Boost Clock | 2.63 GHz |
| CUDA Cores | 4608 |
| Bus Width | 128 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Clock Speed | 1.75 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 550 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Triple |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5060 Ti |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 |















