Smaller, Faster, Better, AI Ready
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifespan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
- Core i3 processor ensures timely and efficient performance for everyday computing needs
- With 8 TB total hard drive capacity support, enjoy ample space for seamless data storage and organization
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 Home OS support includes creative and productive tools you need for smooth workflows
- NVMe interface delivers fast data transfer and higher throughput, ensuring smooth performance for demanding workloads
- Mini PC form factor simplifies usage and boosts efficiency, making setup and operation more convenient
- 13th Gen processor generation improves power efficiency for dependable performance and longer component life
- Connect USB-enabled devices via 4 USB ports for seamless data sharing and reliable performance
- Conveniently connect with 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology for maximum productivity and reliable networking
- Bluetooth ensures stable wireless connections by minimizing interference from other devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-1315U |
| Number of Processors Supported | 1 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Thermal Design Power | 15 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Supported Storage Drive Inter | Serial ATA III |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 8 TB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Number of SATA Interfaces | 1 |



