Powerful, expandable and always reliable
The ASUS ExpertCenter D7 SFF desktop with AI-driven Microsoft Copilot combines high performance, enterprise-grade security, and management features in an ultra-compact, sleek design, providing business users with a flexible and organized workspace. Designed to withstand and meet MIL-STD-810H US military standards, it features an expandable chassis, ensuring prolonged reliability and convenient upgrades for professionals.
Secure manageability
ExpertCenter D5 SFF prioritizes security through TPM 2.0, providing advanced protection with two options: a software-based firmware TPM solution running on the CPU; or discrete TPM (dTPM), a dedicated chip offering an additional layer of defense against sophisticated threats.
Efficient expandability
The perfect balance of performance and size with remarkable expandability that provides space for essential hardware to support diverse productivity needs.
Tool-free chassis
The tool-free chassis design makes it effortless to remove components by hand, simplifying routine servicing and making future upgrades a breeze.
Ultimate reliability
Built with industry-leading ASUS motherboards, and tested to stringent ASUS and MIL-STD 810H US military standards, minimizing risk of damage and maximizing longevity.
- Intel Core i5 2.60 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Intel UHD Graphics 770 shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Small Form Factor form factor ensures structural integrity and consist
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASUS Computer International |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-14500 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 330 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 1 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA (Rear) | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Monitor Included | No |





















