Polychrome SYNC
Create your own unique colorful light effects.
With the integrated ARGB LEDs, you can create your own unique colorful light effects which can also be switched on and off. It can also be synchronized with your ASRock motherboards that support Polychrome SYNC.
LED Switch & ARGB Header | LED Switch
You can quickly and easily switch on/off the ARGB LEDs that are equipped with not only your graphics card but also the connected ARGB devices.
ARGB Header
With the ARGB Header, it can connect extra ARGB strips/devices to make the lighting effects more rich and vivid.
Triple Fan Design
Triple fan design helps to optimize system cooling to reduce the operating temperature.
Stylish Metal Backplate Solid, Fancy, Cool.
Designed to avoid PCB bending. The fancy outlook makes the graphic card more legendary in visual. It also helps to enhance cooling with the premium thermal pads equipped backside.
Reinforced Metal Frame Be solid. No sag.
Enhances the structure to prevent the PCB from being bent.
Striped Ring Fan Designed For Enhanced Airflow
ASRock's all new Striped Ring Fan get more lateral intake and to provide better airflow through the cooling array.
- Polychrome SYNC
- Triple Fan Design
- Stylish Metal Backplate
- Striped Ring Fan
- Reinforced Metal Frame
- Air Deflecting Fin
- Ultra-fit Heatpipe
- Super Alloy Graphics Card
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ASRock |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.97 GHz |
| Game Clock | 2.40 GHz |
| Bus Width | 256 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 800 W |
| Power Connector | 2x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Triple |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | RX 9070 XT |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | RX 9000 |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | ASRock, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |











