The APC Symmetra LX Power Module is designed for high-density, double-conversion on-line power protection. It supports input voltages of 200V and 208V, with output voltage range of 100V to 208V. The module has a power rating of 4000 VA (3200 W) and operates at a frequency range of 45-65 Hz.
- Operates at a frequency range of 45-65 Hz
- It has a power rating of 4000 VA (3200 W)
- Supports output voltage range of 100V to 208V
- Designed for high-density, double-conversion on-line power protection
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 1 x Hard Wire 4-wire (2PH+N+G) |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 18 A |
| Topology | Double Conversion Online |
| Output Power | 4000 W |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 0U |
| Mounting Preference | No Preference |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | Yes |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
1 out of 1 (100%) reviewers recommend this product

