This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC UPS. RBC6 11Ah 12Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the UPS performance to its original specifications. The RBC is a VRLA battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Smart-UPS Line Interactive SMC/SUA/SMT models.
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
- Peace of mind with 2-year warranty and UPS safety certifications
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- 11Ah 12Vdc replaceable battery for APC Smart-UPS Line Interactive
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Battery Capacity | 11000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Output Voltage | 12 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| REACH free of SVHC | No |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Replacement Battery Cartridge , 2-year warranty , VRLA battery , 12VDC , 11Ah |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



