This APC Replacement Battery Cartridge is specifically designed to be fully compatible with APC Smart-UPS line interactive. The 24V 7Ah lead-acid battery is thoroughly tested to restore the UPS performance to its original specifications. The RBC48 battery comes with a 2-year return or replaceable warranty.
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
- Fully assembled and ready for use
- Leak-proof sealed lead-acid battery
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Output Voltage | 24 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| REACH free of SVHC | No |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
23 out of 23 (100%) reviewers recommend this product



