Bluetooth connection. Compact and comfortable for office or other telecommunications work. 14-hour battery lasting through a typical workday. Built-in mute button to control calls. Bluetooth connection with mobile, tablet, computer, and other devices. Charge with included USB-C charging dock.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Comfortable feature for improved reliability, ensuring consistent performance
- Smartphone application/usage ensures reliable operation with consistent results, offering maximum usability and efficiency across tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Adesso |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Battery Talk Time | 14 Hour |
| Battery Capacity | 180 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 0.91" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























