The Adesso WKB-1400CB is a sleek Wireless low-pro le keyboard and mouse combo equipped with quiet switches designed to provide a smooth typing experience. Featuring a CoPilot AI hotkey that instantly gives you access to AI-driven assistance tools.
Quiet Switches
The Adesso WKB-1400CB features quiet low-profile switches designed for a smooth, soft keystroke that minimizes typing noise. Perfect for shared workspaces, these switches deliver a comfortable and responsive typing experience without distractions.
CoPilot AI Hotkey
Instantly access Microsoft Copilot AI on supported Windows 11 (23H2+) systems with a single press of the integrated Copilot hotkey, streamlining productivity and enabling fast interaction with AI-driven assistance tools.
Low Profile
Low-profile membrane keys offer a slim, streamlined design for keyboards, providing a quieter and smoother typing experience. These keys require minimal force to press, reducing finger fatigue and enhancing comfort during extended use. Ideal for those seeking a sleek, modern aesthetic without compromising functionality.
2.4Ghz Wireless
Our cutting-edge Wireless Connection for keyboard and Mouse Combo - the epitome of seamless connectivity and versatile functionality. Designed to enhance your computing experience
Optical Technology
Features optical technology to work on virtually any surface, with improved speed, accuracy and reliability, without the hassle of clogged mouse ball.
- RF wireless connectivity helps reduce the hassle of wires around your Computer
- Now you can get hassle-free performance and smoother movements with optical LED
- Using featured scrolling wheel you can control text size, image zoom or open or close tabs in a swift
- Keyboard & Mouse provides an affordable storage solution for your PC
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Adesso |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Features | Slim |
| Hot Keys | Mute |
| Number of Keys | 104 |
| Keyswitch Technology | Membrane/Scissor |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | Optical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Weight (Appro | 2.48 lb |
| Pointing Device Weight (Appro | 3.35 oz |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Pointing Device Height | 1.60" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.30" |
| Keyboard/Keypad Width | 18.30" |
| Pointing Device Depth | 4.50" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.50" |
| Pointing Device Width | 2.40" |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB |









