The Xtream P2 USB wired multimedia stereo headset with noise-cancelling microphone prevents interruption in an open environment such as a call center, conference room, customer/tech support station, and clerk's desk. The built-in sound chip allows for direct plug-and-play with USB connectivity, eliminating the need for separate audio and microphone connections. Compatible with all major operating systems, the Xtream P1 connects any USB-enabled computer or device. The media control allows you to mute the mic or adjust the volume with the touch of a button.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- These supra-aural Xtream offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The P2 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Features USB connector for consistent, secure data transfer and smooth operation
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Leather ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Adesso |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leather |
| Microphone Impedance | 2.2 Kilo Ohm |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |















