- 31.5" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- LED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- FreeSync Premium via HDMI supports LFC and low latency, helping maintain smooth visuals even during frame rate drops and transitions
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- Gaming LCD monitor delivers smooth motion and sharp visuals, enhancing clarity and responsiveness during intense gameplay
- The Nitro 31.5" monitor includes Fu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium (HDMI VRR) |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Curvature | 1500R |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Frequency (Horizontal/Vertica | DisplayPort:31.469KHz-192.692KHz/48Hz-165Hz |
| Active Display Area (mm) | 698x393 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 31.47 kHz to 192.69 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz - DisplayPort |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.36400 mm x 0.36400 mm |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 8-bit |
| Response Time Details | 1 ms VRB |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | HDMI |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













