- Is easy to install with maximum space efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 1:1 format
- 70" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 70" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- The 99" screen size will fit easily in most rooms
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Acer |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 99" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 70" |
| Screen Height | 70" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Acer, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.