The Brand New 10G Aggregation Switch
Enrich flexibility for your network
Networked AV Now
High quality, low latency video distribution is that simple
Manage it your way!
The XS3800-28 joins Zyxel NebulaFlex Pro, which allows you to easily switch standalone management and intuitive Nebula cloud management platform with 1-YEAR Pro Pack bundled anytime with just a few simple clicks.
Designed for SMB with 10GBASE-T connectivity and advanced L2+/L3 lite features, the new Zyxel 10-Gigabit L2+ managed switch XS3800-28 enables applications for aggregation or SMB core switching and connection; and the XS3800-28 also comes with up to 12 Multi-Gigabit ports to help your preparation for network expansions with Multi-Gigabit capable devices such as servers, workstations and NAS.
Anytime, Anywhere with Nebula Mobile App
- Easy device onboarding: QR code scan
- At a glance of network status
- Remote control your network
- Reboot AP, Camera by PoE power cycle
- Block clients with unusual traffic
Flexible port designFlexible port design
XS3800-28 offers a maximum of 24 10G fiber ports or 12 10G copper ports that are for most flexible adoption to your networks.
Essentials of a core switchEssentials of a core switch
XS3800-28 is suitable for network aggregation such as SMB or campus networks that require low latency and high-density 10G backbone architectures with basic routing capability. For more flexibility, there's an option to purchase the basic routing license separately. The basic routing license offers RIP v1/v2, OSPF and DVMRP to support more complex routing environment.
- Ethernet Switch provides dependable and powerful connectivity for maximum usability
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 28 ports
- Useful for the multi-tenant unit and multi-business unit with Layer 4 traffic classifiers and bandwidth limit
- Rack-mountable form factor for added reliability and dependability
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ZYXEL Communications Corp. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | DC |
| Power Consumption | 86.97 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 28 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 656274.78 Hour |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 24 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 24 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 16 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |