Compact and Silent Cloud-based 2.5G Switch
The XMG1915 Series includes 10-port and 18-port 2.5G Multi-Gig switches, with or without PoE options. The three models are equipped with two additional 10G SFP+ ports. This compact-sized switch series offers silent operation in any desktop environment, thanks to fanless or smart fan technology. The easy-to-use switch also supports NebulaFlex and comes with a range of useful features for superior performance.
Ready to Boost Network Speeds Up to 2.5x
The XMG1915 Series Switch is the perfect choice for upgrading your SB/SMB network's speed and performance, offering up to 2.5 times faster speeds than today's Gigabit networks. With this switch, it's a breeze to boost your network speed using your existing wiring infrastructure without costly and disruptive cable upgrades. You can deploy PoE devices like PTZ cameras, WiFi 6/6E APs, and IoT devices easily through the uninterrupted PoE++(60W) ports; or connect NAS, PC, and laptop at lightning-fast 2.5G speeds.
Benefit from Reliable 10 Gigabit Ethernet
The XMG1915 Series provides a cost-effective solution to adding 10G link capability, thanks to its two 10G SFP+ ports, enabling high-speed network connections to servers or other switches.
Nebula, Intelligent Cloud Management
NebulaFlex support allows you to easily switch network management modes between standalone and our license-free Nebula cloud management platform. Nebula provides both an intuitive web interface and a mobile app to deliver a streamlined experience for the installation and management of your network, without additional cost for a software or hardware controller.
The Nebula Ecosystem
Nebula supports a comprehensive range of products. From switches and APs to security firewalls and 5G/LTE mobile routers, Nebula gives you an easy and unified network experience.
Web-managed with Advanced Features
You can configure and manage advanced features like VLAN, QoS, IGMP Snooping, Link Aggregation, IPv6 and DoS prevention through an intuitive built-in web-based browser - this friendly step-by-step wizard helps avoid multiple complicated configuration pages for quick setup with few clicks in a matter of minutes.
- Ethernet Switch provides reliable, efficient connectivity to ensure maximum feasibility
- Lets you conveniently connect different networks to enable improved flexibility to your infrastructure
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 8 ports
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Wall Mountable form factor for added reliability and dependability
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ZYXEL Communications Corp. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 130 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | PoE++ |
| Power Consumption | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 394499 Hour |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 1/10 Gigabit Ethernet SFP+ Expansion slots |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |







