Stylish Outlook
New ID design with carbon fiber look name plate delivers the modern look-and-feel in the closet.
High Availability
The XGS4600 Series comes with Gigabit connectivity and four integrated 10-Gigabit SFP+ slots that enable high-speed uplink connections for affordable, reliable network elements.
Stacking Capability
The XGS4600 Series allows creating a physical stack through one or two 10-Gigabit SFP+ slots. The dynamic routing feature simplifies cross-subnet communications for businesses such as hospitality venues and education institutions that operate complex networks. Additionally, now we offer the advanced routing license supports RIPng and OSPFv3 for XGS4600 to support IPv6 routing environment.
High Resiliency
The XGS4600 Series is designed to support active-standby power redundancy to trigger backup power supply to take over in case the main power supply fails.
Robust Hardware
High-quality hardware design ensures stability and longevity for XGS4600 Series on your networks.
- Layer 3 Switch ensures productivity by providing an efficient, hassle-free connection
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Stack port provides an easy and hassle-free way to extend your office network
- Quickly and easily set up a wired network with 48 networking ports
- Useful for the multi-tenant unit and multi-business unit with Layer 4 traffic classifiers and bandwidth limit
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ZYXEL Communications Corp. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | DC |
| Power Consumption | 70.16 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Layer Supported | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| High Availability Supported | Yes |
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 815860 Hour |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Uplink |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |







