Double Your Network Speed
XMG-100 Series 2.5G Unmanaged Switch with 10G Uplink
Plug-and-play to Upgrade Your Network to WiFi 6/6E
The XMG-100 Series of 2.5G switches includes 5- and 8-port models with or without PoE options. These switches are equipped with multi-gig ports supported up to 2.5G and can easily be connected to the latest 2.5G-capable network devices including WiFi 6/6E APs, 5G CPE, 2.5G storage, 4K/8K TV, PC with 2.5G NIC and gaming consoles. This streamlined plug-and-play technology enables high-performance networking and a smoother home entertainment or multi-media creation experience.
Extra 10G Port to Streamline Large File Transfers
The 10-Gigabit SFP+ model increases the network speed for quicker uploads and downloads through a NAS and server, allowing content creators or self-media individuals to work more efficiently. Large files, such as high-resolution videos or images, can be transferred in significantly less time, saving valuable production hours.
Single Cable for Both Power and Data
PoE models come with either 4 or 8 uninterrupted PoE++ (60W) ports and a budget-friendly PoE budget of 70W or 100W - deploying PoE devices like WiFi 6/6E APs, PTZ cameras and IoT devices has never been easier.
2.5G Super-Fast Speeds Without Re-cabling
You can use your current Cat 5e cables to increase your home networking speed from 1Gbps to 2.5Gbps, eliminating the need for any costly re-cabling.
Silent Operation and Flexible Deployment
The XMG-100 Series has a robust and fanless design for stable and silent operation, and is perfect for noise-free environments in the home or studio. Its compact design offers the flexibility to place the switch on a desktop or mount it on a wall.
Accelerate your Networking Experience
The XMG-100 Series offers home or SOHO users who need lag-free and non-intermittent network services for their online gaming or multimedia streaming services, a faster, more secure connection.
- Full speed 2.5G Ethernet ports for WiFi 6/6E router or AP connections
- Extra 10G SFP+ for NAS or Uplink connectivity
- 70 W or 100 W power budget with 802.3bt PoE++ (60 W) ports to power up versatile PD devices
- Increase home networking speed up to 2.5X without extra cabling cost
- Access Internet just plug-and-play, no configuration required
- Silent, stable, and power-efficient operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ZYXEL Communications Corp. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Adapter |
| Power Consumption | 9.12 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 1647776 Hour |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |













