The Zyxel GS1100 Series is the best solution for instant Gigabit connectivity in office environments demanding silent operation and better energy efficiency. With power-saving functions, Gigabit Ethernet and a fanless design, the GS1100 Series provides plug-and-play simplicity for high-bandwidth network applications.
Benefits | Green networking
The GS1100 Series not only offers Gigabit Ethernet connectivity for high-bandwidth network applications, but also power-saving functions for better energy efficiency. Capable of dynamically adjusting power output according to traffic, active links and cable length, the GS1100 Series can reduce energy consumption for lowered operating costs.
Traffic detection Energy Efficient Ethernet (EEE) compliance
The IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) feature automatically detects network traffic and adjusts power consumption dynamically, enabling the switch to reduce power consumption during low link utilization periods.
Inactive link detection
The inactive link detection function automatically reduces power usage when inactive links or devices are detected. The GS1100 Series can adjust power consumption according to link status and the number of active network devices.
Cable length detection compliance
This green feature enables the switch to automatically detect the length of connected Ethernet cables and adjust power usage accordingly. The shorter the cable length, the less power it consumes.
Fanless design
The GS1100 Series has fanless design that ensures silent operation in small or quiet office environments. The GS1100-10HP PoE model is specifically designed with an external power adapter that eliminates the need for an additional fan to cool down the device, making it perfect for quiet PoE deployments.
Gigabit to the desktop
The GS1100 Series offer 8/16/24-port Gigabit non-blocking wire-speed transmission. In addition, the GS1100-24 and GS1100-10HP are equipped with 2 extra SFP slots supporting dual rate (GbE and 100M speed) connections for longdistance deployments. With superior Gigabit performance and flexible port options, the GS1100 Series is the ideal solution for bandwidth-intensive applications in small office environments.
Freedom of installation via PoE
The GS1100-10HP supports the IEEE 802.3at PoE+ standard and easily connects with PoE ready devices to your network with plug-and-play design. PoE+ allows 30 watts per port to power PoE-enabled WLAN APs, VoIP phones and IP surveillance cameras through Cat 5e cables reducing the need of power adapters saving installation time and cost. The GS1100-10HP has been designed with eight full PoE+ ports with total PoE power budget of up to 130 Watts, which makes it an ideal PoE connectivity solution for home, shop and small office environments.
- Plug and play Gigabit wirespeed connectivity
- Efficient Energy saving with green Ethernet features
- Fanless design for whisper quiet operation
- Easily to check status with intuitive port LED
- GS1100-10HP supports PoE+
- Flexible choices from 8-port to 24-port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ZYXEL Communications Corp. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 10 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Switching Capacity | 4 GB/s |
| Network Technology | 1000Base-TX |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 1156942 Hour |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |

