Scale critical infrastructure with speed and reliability built in
The Nodegrid Serial Console Plus (NSCP) helps scale your datacenter and critical remote infrastructure, without management obstacles or downtime.
Connect 16, 32, 48 or 96 (Patent No. 9,905,980) serial devices and quickly scale to millions of nodes. Dual SFP+ and dual Ethernet ports keep data free from slowdowns, while the multi-core Intel CPU delivers blazing responsiveness. Built-in 5G/4G LTE and Wi-Fi options give you reliable cellular failover and secure out-of-band access, so you can keep it all online all the time.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ZPE Systems |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100VAC-240VAC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 45 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ZPE Systems, Inc |
| Device Type | Console Server |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Management Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Serial Ports | 32 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |