The ZOTAC GAMING GeForce RTX 5090 AMP Extreme INFINITY offers a completely revamped gaming experience with a whole new approach to Graphics Card design, featuring NVIDIA's cutting-edge Blackwell architecture GPU and features such as DLSS 4. With an elegant design punctuated by a gorgeous infinity mirror in the front, a reinforced mid-frame, and a vapor chamber larger than its predecessor, the AMP Extreme INFINITY gives you infinite possibilities for gaming, or applications beyond.
- NVIDIA Blackwell Architecture
- 5th Generation Tensor cores
- 4th Generation RT cores
- NVIDIA DLSS 4
- Game Ready and NVIDIA Studio Drivers
- NVIDIA® GeForce Experience™
- NVIDIA Broadcast, NVIDIA G-SYNC®
- 32GB GDDR7 graphics memory
- IceStorm 3.0 advanced cooling
- 34% Larger Vapor Chamber for rapid heat dissipation
- FREEZE fan stop, Active fan control 2.0
- Triple 100mm BladeLink Fans
- Metal die-cast backplate
- Metal reinforced frame structure
- Tri-Zone SPECTRA 2.0 ARGB lighting
- Infinity Mirror Design
- SPECTRA LINK lighting sync interface
- ZOTAC GAMING FireStorm Utility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zotac USA Inc |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.47 GHz |
| CUDA Cores | 21760 |
| Bus Width | 512 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Memory Clock Speed | 1.75 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 1000 W |
| Power Connector | 4x 8-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Quad |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 5090 |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Manufacturer | Zotac USA Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 5.0 x16 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





