High-Performance Label Printing
The next advancement in high-performance industrial label printing has arrived. Whether you're trying to keep up with high-volume demands or looking for ways to advance your business technology portfolio, the ZT620 prints 6-inches wide (168 mm) and 12 inches (305 mm) per second - to have you covered.
- A smart choice for carrying out high volume label printing in multiple areas with reduced cost of ownership
- 300 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Get great quality printing results with label print printing
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer via Ethernet connectivity
- 7.01" maximum label width for dependable, desired results
- Supports black mark media type for better reliance and maximum usability
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with industrial application/usage provides reliable, feasible printing solution
- Comes with 1 GB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 12.01 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Die-cut Label |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 6.61" |
| Maximum Label Width | 7.01" |
| Maximum Print Length | 100" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Zebra ZT620 Industrial Direct Thermal/Thermal Transfer Printer - Monochrome - Label Print - USB - Serial - Bluetooth - 100" Print Length - 6.61" Print Width - 12.01 in/s Mono - 300 dpi - 7.01" Label Width
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



