Exceptional Performance
Get the exceptional performance you need to keep mission-critical operations running smoothly, plus intelligent, user-friendly features that give you total visibility and control at all times with 4-inch width (104 mm), 600 dpi printing on the ZT610.
- A smart choice for carrying out high volume label printing in multiple areas with reduced cost of ownership
- 300 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer via Ethernet connectivity
- 4.49" maximum label width to easily accommodate your needs with added productivity
- Supports black mark media type for better reliance and maximum usability
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with industrial application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 1 GB standard memory for timely printing with added reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 14.02 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Die-cut Label |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Maximum Print Length | 10.83 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



