Taking the 105SL Plus to a New Level With Expanded Performance and Value
Building on the legacy of the industry-leading, 105SLPlus printer, the ZT510 includes the core features you need in an industrial printer at a cost-effective price point. The ZT510 provides a proven, durable design and construction while adding advanced management and monitoring capabilities. That means you get 24/7 reliability to keep your operations running smoothly today, plus longevity and advanced functionality to power through every challenge in the years to come - all at an exceptional value.
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer provides high-quality label/receipt printing with maximum dependability
- 300 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Enjoy the optimal performance in today's on-demand labeling applications
- Save time and money for your business by using one printer for all your employees
- 4.49" maximum label width for dependable, desired results
- Supports black mark media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with industrial application/usage provides reliable, feasible printing solution
- Comes with 512 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 12.01 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Continuous Label |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Maximum Print Length | 100" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |