Keep your customers' mission-critical operations running efficiently with the ZT400 Series printers. Constructed with an all-metal frame and bi-fold door, ZT400 Series printers deliver advancements in print speed, registration and connectivity as well as additional advanced features. ZT400 printers feature USB, Serial, Ethernet and Bluetooth�® connectivity along with expanded RFID capabilities as well as monochrome and color display options. Plus, with Zebra's Link-OS�® environment, an innovative operating system, your customer can easily integrate, manage and maintain these printers from anywhere in the world.
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer offers reliable performance with outstanding printing quality
- 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Enjoy the optimal performance in today's on-demand labeling applications
- Save time and money for your business by using one printer for all your employees
- 7.01" maximum label width for dependable, desired results
- Supports continuous paper media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with industrial application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Bi-color LED feature for maximum efficiency and convenience
- Comes with 256 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.3" |
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Network Ready | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Host | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Real Time Clock | Yes |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 12.01 in/s |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | Aztec Code |
| Language Emulation | ZPL II |
| Media Type | Label |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 6.60" |
| Maximum Label Width | 7.01" |
| Media Thickness | 9.84 mil |
| Maximum Print Length | 102" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) - 140°F (60°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 85% |
| Storage Relative Humidity | 5% - 85% |
| Energy Star | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | UK |











