Fast and reliable, the ZT421 has a 4.3-inch full-color touch display to see printer status at a glance and quickly make settings changes. It has a print width of 6 inches and can print up to 12 inches per second.
- A smart choice for carrying out high volume label printing in multiple areas with reduced cost of ownership
- 300 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- 39" maximum label length for your convenience and feasible usability
- Supports continuous paper media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with industrial application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 256 MB standard memory to make you productive with the direct thermal/thermal transfer printer smooth performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 10 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Black Mark |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 6.60" |
| Maximum Print Length | 45" |
| Maximum Label Length | 39" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Zebra ZT421 Industrial Direct Thermal/Thermal Transfer Printer - Monochrome - Label Print - USB - Serial - Bluetooth - 45" Print Length x 6.60" Print Width - 10 in/s Mono - 300 dpi - 39" Label Length
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





