Specifications are provided for reference and are based on testing the ZT411™ printer using genuine Zebra ® supplies. Results may vary in actual application settings or when using other-than-recommended Zebra supplies. Zebra recommends always qualifying any application with thorough testing.
- A smart choice for carrying out high volume label printing in multiple areas with reduced cost of ownership
- 203 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- 4.49" maximum label width to easily accommodate your needs with added productivity
- 39.02" maximum label length for dependable, desired results
- Supports continuous label media type for dependable, efficient printing results with maximum Direct Thermal/Thermal Transfer Printer usage productivity
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with industrial application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Comes with 256 MB standard memory to make you productive with the direct thermal/thermal transfer printer smooth performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 14.02 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Black Mark |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Maximum Print Length | 13.08 ft |
| Maximum Label Length | 39.02" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Zebra ZT411 Industrial Direct Thermal/Thermal Transfer Printer - Monochrome - Label Print - USB - Serial - Bluetooth - 13.08 ft Print Length x 4.09" Print Width - 14.02 in/s Mono - 203 dpi - 4.49" Label Width x 39.02" Label Length
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

